Yurtdışından İkinci el araba almak

yurtdışından ikinci el araba almak
yabancı plaka araç kullanım süreleri

Blogumuz kurulduğu günden beri en fazla gelen sorulardan birisi de Gürcistan ve Bulgaristan’dan nasıl araba alınıp Türkiye’de kullanılabileceğiydi. Bunun yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının mavi plakayla Türkiye’de nasıl kullanabileceği bilgilerini blogumuzda vermiştik. Ancak son ekonomik gelişmeler dolayısıyla Yurtdışından İkinci el araba almak hayalinde olanlar bir kere daha umutlandı.

İç piyasada yaşanan ekonomik problemler ve banka kredilerinin yüksek oluşu sıfır araba almak isteyen insanların kararlarını değiştirdi. Büyük oranda sektördeki yönelim ikinci el piyasasına doğru oldu. Ancak ikinci el piyasasında da fiyatların 2-3 katı artması potansiyel alıcıları malesef olumsuz yönde etkiledi.

İlerleyen günlerde Meclis gündeminde görüşmeye açılacak ikinci el araba ithalatı kanunu, otomotiv sektöründeki daralmayı bir nebze olsun gidermeyi amaçlıyor. Gelecek yeni yasa ile Yurtdışından ikinci el araba almak yasal bir düzene oturtulacağı için şartları uygun araçların ithalatına olanak sağlayacağı belirtiliyor. Şu an için çok fazla detay verilmese de en fazla 5 yaşında ve daha önce büyük kaza yaşamamış araçların yapılacak kontrolünden sonra uygunluk belgesi ile ithalatına izin verileceği kulislerde konuşulmakta.

Facebook Yorumları