Yabancı Plakalı Araçların Kullanım Süreleri Değişti

gürcistan plakalı araç kullanım süresi
yabancı plaka araç kullanım süreleri
Yabancı Plakalı Araçların Kullanım Süreleri Değişti
Yabancı Plakalı Araçların Kullanım Süreleri Değişti

Yabancı Plakalı Araçların Kullanım Süreleri Değişti

Yurtdışından getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının, Türkiye’deki kalış süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları 24 ay, binek ve yük hayvanları ile bu hayvanların çektikleri taşıtlar da altı ay süre ile kullanılabilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 Mayıs 2015’te Almanya’nın Dortmund şehrinde yurtdışından getirilen araçların Türkiye’de kalış süresini 2 yıla çıkaracaklarını açıklamıştı.4458 Sayılı Gümrük Kanununun Uygulanmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapılmasına ilişkin karar, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, sürenin 2 yıla çıkarılması uygulamasının, bugün, 13 Ekim 2015 tarihi itibariyle başlayacağını vurguladılar.

Gurbetçi vatandaşların kullandıkları yabancı plakalı (Alman, Avusturya, Fransa, Hollanda) araçlarının Türkiye’de kalış süreleri uzatıldı. Mevcut uygulamada yurt dışında herhangi bir ülkede ikamet eden gurbetçi vatandaş Türkiye’ye aracını getirdiğinde en fazla altı ay (180 gün) süreyle kalabilmekteydi.

Taşıtın yurt dışında emekli olan kişilerce getirilmesi halinde ise bu süre en fazla 1 yıla kadar uzatılabiliyor. Yeni uygulamada bu süre emeklide 2 yıl, çalışanda ise 1 yıla çıkarılıyor.

Söz konusu değişiklik binlerce gurbetçiyi cezalı düşmekten kurtaracak. Örneğin bir kişi 6 aylık süreyi geçirdiğinde her ay ceza ödüyor. Ceza rakamı 3 aydan sonra katlanarak artıyor. Arabanın normal vergisinin iki katı kadar vergi hesaplanıyor. Araç ithal edilmiş gibi vergilendirme yapılıyor.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Facebook Yorumları