Yabancı plaka araç kasko yapılır mı?

Yabancı plakalı araç kasko yapılır mı?

Yabancı plakalı araç kasko yapılır mı konusu ülke sınırlarımıza ülke dışından kendi araçlarıyla giriş yapan yabancı plakalı araç sahiplerinin kafasını çok kurcalayan bir konudur. Bu araç sahipleri herhangi bir kazaya karıştıklarında karşı tarafa verdikleri maddi ve manevi hasarların tazmini ile sorumludur.

Bu sorumluluk ile ilgili bilgiler, Karayolları Trafik Kanunu’nca belirlenen Yabancı Plakalı Motorlu Kara Taşıtlarının Ülkemizde İşletilmesinden Kaynaklanan Hukuki Sorumluluk İçin Yaptırılacak Sigortaya İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında başlıklı Yönetmelik’te geçmektedir.

İlgili yönetmeliğe göre; yabancı plaka araç ile kazaya karışan araçların neden olduğu hasarların telafisi adına yabancı plakalı araç kasko yerine zorunlu trafik sigortası yaptırılması veya bu sigortaya eşdeğer bir sigorta teminatının bulunması zorunludur.

Bu nedenle yabancı plakalı araçların ülke sınırlarımıza girişlerinde, sigorta güvencesini olup olmadığı kontrol edilir. Güvencesi olmayan araçların ülkeye girişine izin verilmez. Ancak Yeşil Kart sigortası varsa, durum değişir.

Yeşil Kart uygulamasını, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu sürdürmektedir. Hazine Müsteşarlığı’nca yasal olan bu sigortaya sahip araçlardan ayrıca zorunlu trafik sigortası poliçesi istenmeyecektir.

Peki, yabancı araçlar için kasko gerekir mi? 

Yabancı plakaları araçların kaskonun olup olmadığının bir önemi yoktur. Ülke sınırlarımız içerisinde yolculuk yapan yabancı plakalı araçlardan kasko aranmaz.

Yeşil Kart sigortası uygulaması, hem özel araçlar hem de ülkelerarası taşımacılık yapan Tır’lar, yolcu taşıyan otobüsler, yük taşıyan kamyonlar ve bunun gibi binlerce yabancı plakalı araç için uygulanmaktadır.

Kaza yapan yabancı plakalı araçların karşı tarafa verdikleri hasarlar, yeşil kart sigortası tarafından karşılanır. Yeşil Kart sigortası uluslararası geçerliliği olan ve ülkemizde de zorunlu tutulan bir sigorta türüdür.

Kasko nedir?

Kasko sigortası, yabancı plakalı araçlar için kritik önem arz etmese de T.C uyruklu ve yerli plaka araç sahibi sürücüler için büyük önem taşır. Aracınızı perte çıkan hasarlar bile kasko teminatları kapsamında karşılanabilir.

Facebook Yorumları