Gürcistan Plakalı Aracı Türkiye’de Kullanma

Gürcistan Plakalı Aracı Türkiye'de Kullanma
Gürcistan Plakalı Aracı Türkiye’de Kullanma

Gürcistan Plakalı Aracı Türkiye’de Kullanma

Daha önceki yazılarımızda yabancı pasaport sahibi kişilerin Türkiye ikametlerinde nasıl mavi plakalı araba kullanabileceklerine dair bilgileri açıklamıştık.

Bu yazımızda ise otomobil satış ve sahibinden.com gibi sitelerde sıklıkla satışa sunulan Gürcistan plakalı arabaların yurdumuzda nasıl kullanıldığı ve nasıl sokulduğu sorusuna cevap vereceğiz.

– Yurt dışından araç getirmenin ilk koşulu yurt dışında yerleşik olmaktır.

Yurt dışı yerleşiklik demek 1 takvim yılında 185 günden fazla yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı veya yabancı ülke vatandaşlarını kapsamaktadır. Burada önemli nokta yabancı plakalı araç getirecek kişinin uyruğuna bakılmaksızın yurtdışında yaşadığı süre önemlidir.

Yani bir Türk vatandaşı olarak yurt dışında okuyor veya çalışıyorsanız, 185 günden fazla ülke dışında iseniz yabancı plaka bir araç getirebilirsiniz, bu aracı 185 gün süre ile ülkemizde kullanabilirsiniz. Ancak yurtdışından emekli olmuş iseniz bu süre iki katına kadar uzatılmaktadır.

Peki yurtdışında yaşayıp yabancı plakalı arabayı 185 günden fazla süre ile Türkiye’de kullanır iseniz ne olur? Bu durumda trafik kontrollerinde veya gümrük giriş-çıkışlarında 4458 sayılı Gümrük Kanunun 241. veya 238. maddesi gereğince ceza alırsınız.

 

– Vekalet ile yurda sokulan araçlar nasıl oluyor?

Üst paragrafta açıkladığımız yurt dışı yerleşiklik durumundan dolayı herhangi bir ülke vatandaşı (Gürcistan için Gürcü vatandaşlar) kendi adına yabancı plakalı araba alarak bunu TC vatandaşı bir kişi üzerine vekalet vererek kullanımını sağlamaktaydı. Ancak bu yayımlanan yeni yönetmelik eki ile sona erdirildi. Yani aracı Türkiye’ye sokarken yurtdışında yerleşik olma şartı artık aracı Türkiye’de kullanan kişi için de aranacak.

Vekalet ile Gürcistan’dan alınan Gürcü plakalı arabayı Türkiye’de kullanabilmek için 1 yıl içinde 185 gün yurtdışında ikamet etmeniz gerekmektedir.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Facebook Yorumları